چاپ        ارسال به دوست

در آستانه فرا رسیدن سال تحصیلی جدید انجام شد:

مصاحبه روابط عمومی دانشگاه مازندران با معاون پژوهش و فناوری دانشگاه

 

 

 

 

 

مصاحبه روابط عمومی دانشگاه مازندران با معاون پژوهش و فناوری دانشگاه

         به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر محمدحسین فاطمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران، در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه ضمن ارایه گزارشی از عملکرد دو ساله این حوزه در دانشگاه، به بیان اقدامات انجام شده و طرح های پیش رو در جهت تبیین و روشن سازی روند فعالیت های حوزه پژوهش و فناوری در دانشگاه مازندران پرداخت.

       در ذیل متن کامل این گفت و گو را مشاهده می کنید:

 * خبرنگار روابط عمومی: ضمن عرض سلام، لطفا به عنوان اولین سئوال از شما خواهش می کنم که به طور خلاصه معاونت پژوهش و فناوری و بخش های مختلف آن را معرفی کرده، اهداف و  فعالیت هایی که در این معاونت انجام می گیرد را به اختصار توضیح دهید؟

* دکتر فاطمی: دانشگاه مازندران به عنوان بزرگ ترین دانشگاه دولتی استان مازندران و محور توسعه آموزش عالی در سطح استان وظیفه سنگینی به عهده دارد و مسلم است که موفقیت در این حوزه بدون کمک و همکاری کلیه دانشگاهیان مقدور نمی‌باشد. در حوزه معاونت پژوهش و فناوری اهداف اصلی پیگیری شده در این راستا، ماموریت گرایی و هدفمندنمودن پژوهش‌های دانشگاهی، افزایش اثرگذاری و بهبود مرجعیت علمی و توسعه ارتباطات بین المللی می‌باشد بدیهی است که دست یافتن به این اهداف نیازمند ایجاد بستر مناسب نرم افزاری و سخت افزاری است تا در جذب اساتید و دانشجویان دانشگاه قرار گیرند. این خدمات از طریق بخش‌های مختلف زیرمجموعه حوزه معاونت پژوهش و فنّاوری، از قبیل حوزه مدیریت و پشتیبانی امور پژوهشی، فناوری اطلاعات، کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی، انتشارات، دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت و مرکز رشد واحدهای فنّاور ارایه می‌گردند.

* خبرنگار روابط عمومی: آقای دکتر ! الحمدالله در طی دو سال اخیر، فعالیت های گسترده ای در حوزه تحت مدیریت جنابعالی انجام گرفته و پیشرفت های خوبی نیز حاصل گردیده است. لطفا به طور اختصار مهم ترین کارهای انجام شده را بیان بفرمایید؟

* دکتر فاطمی: در طی مدت مذکور علاوه بر پیشبرد امور جاری، سعی شد آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های موجود با هدف تقویت و ارتقای کیفی فعالیت های پژوهشی مورد اصلاح، بازنگری و به‌روز رسانی شوند. در بحث تقویت زیربناهای پژوهشی ضمن پیگیری احداث و تجهیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، خرید و راه‌اندازی دستگاه های مختلف مثل Spectrofluorometer  ، BET, ELISA Reader، پیگیری خرید میکروسکوپ الکترونی(SEM ) انجام شده و اقدامات لازم درخصوص تعمیر و بازسازی سایر دستگاه های معیوب بعمل آمده است. در طی این مدت بیش از سه میلیارد تومان صرف خرید اقلام آزمایشگاهی و تجهیزات کارگاهی شده که بخشی از آن از نمایشگاه تجهیزات داخل و بخش دیگر نیز مستقیماً توسط دانشکده‌ها خریداری شده است. پرداخت مطالبات معوق گرنت و به روز رسانی آن نیز از برنامه‌های این حوزه بوده است. همچنین از دیگر اقدامات بعمل آمده در این خصوص می توان به فعال‌سازی دوره‌های پسا دکتری، تاسیس کمیته اخلاق پژوهشی و کمیته اخلاق زیستی اشاره نمود. همچنین به منظور هدفمندنمودن تحقیقات دانشگاهی و هدایت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی در جهت رفع نیازها و اولویت‌های اصلی کشور و منطقه دستورالعمل برنامه جامع تحقیقات تهیه، تصویب و ابلاغ گردید تا از پژوهش‌های هدفمند دانشگاهی حمایت ویژه‌ای بعمل آید. تاسیس پژوهشکده شهید ستاری، پیگیری تاسیس پژوهشکده حوزه اقلیمی خزر و عقد تفاهم‌نامه با دانشگاه بوراس سوئد در زمینه برنامه مدیریت علمی منابع پسماند از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه ماموریت گرا شدن دانشگاه و هدفمند نمودن پژوهش‌ها بوده است.

* خبرنگار روابط عمومی: چه اقداماتی برای تجهیز و تقویت کتابخانه مرکزی دانشگاه صورت گرفته است؟

* دکتر فاطمی: در راستای تقویت کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی اقدامات مناسبی جهت تجهیز و به‌روز رسانی سامانه‌های موجود، تجهیزات کامپیوتری و شبکه ارتباطی بعمل آمده و اشتراک پایگاه علمی Science direct و چندین پایگاه مهم دیگر داخلی و خارجی برقرار شده است. در بخش خرید کتاب و منابع لازم در سال جاری با افزایش بودجه بیش از پنج برابری سعی شده است که کمبودهای سال‌های قبل جبران گردد.

* خبرنگار روابط عمومی: در حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه که یکی دیگر از حیطه های کاری حوزه معاونت پژوهش و فناوری می باشد، چه اقداماتی تا کنون انجام پذیرفته است؟

* دکتر فاطمی: در بحث پشتیبانی امور پژوهشی در حوزه فناوری اطلاعات نیز اقدامات مهم و موثری بعمل آمده است. تاسیس مرکز محاسبات سریع(HPC) دانشگاه، تجمیع مراکز کامپیوتر دانشکده‌های تابعه، استقرار سامانه مدیریت اطلاعات پژوهشی، استقرار سامانه ایجاد صفحه شخصی اساتید، استقرار سامانه مدیریت همایش‌های علمی، طراحی سایت جدید دانشگاه از جمله اقدامات بعمل آمده در این حوزه می باشد. افزایش صد در صدی پهنای باند اینترنت دانشگاه از 100 به 200 مگا بایت گسترش شبکه فیبر نوری و بهبود کیفیت  و گسترش اینترنت بی سیم از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه است. کسب مجوز و استقرار مرکز پدافند سایبری استان مازندران( آپا) در دانشگاه مازندران اقدامی دیگر در راستای بومی‌سازی دانش فنی در حوزه امنیت شبکه‌های کامپیوتری و تربیت نیروی پژوهشگر و حضور موثر در سطح استان می‌باشد.

* خبرنگار روابط عمومی: در حوزه انتشارات چطور؟

* دکتر فاطمی: در حوزه انتشارات نیز ضمن تسویه حساب با کلیه چاپخانه‌ها و پرداخت مطالبات همکاران و مطالبات معوق ده ساله داوران مجلات علمی دانشگاه، نسبت به تعیین تکلیف و تسریع امور مربوط به چاپ کتاب اقدام شده و اخذ شناسه DOI برای مقالات منتشر شده در نشریات علمی ـ پژوهشی دانشگاه، قانون مندی، شفاف سازی و تسریع فرآیندهای مرتبط با نشریات علمی پژوهشی و حمایت موثر از آنها در جهت ارتقای سطح از دیگر اقدامات بعمل آمده در این حوزه بوده است.

* خبرنگار روابط عمومی: به منظور تقویت نقش دانشگاه در حوزه اقتصاد دانش بنیان چه فعالیت هایی داشته اید؟ و چه تعداد از این شرکت ها در دانشگاه فعالند؟

* دکتر فاطمی: فعال‌سازی مرکز رشد دانشگاه نیز از جمله اقدامات بعمل آمده در جهت تقویت نقش دانشگاه در حوزه اقتصاد دانش بنیان که از مولفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است، می باشد و هم اکنون بیش از 21 شرکت دانش بنیان در این مرکز مشغول فعالیت می‌باشند.

* خبرنگار روابط عمومی: همان گونه که مستحضرید اخیرا دانشگاه مازندران با کسب رتبه 12 در نظام رتبه‌بندی ISC در بین دانشگاه های جامع کشور معرفی شده و برای اولین بار نام دانشگاه مازندران در لیست 1% دانشگاه های تاثیرگذار جهانی در حوزه علم و فناوری قرار گرفته است. به نظر شما چه عواملی در تحقق این افتخارات موثر بوده است؟

* دکتر فاطمی: بدون شک ارتقای جایگاه دانشگاه مازندران مرهون تلاش‌های شبانه‌روزی کلیه دانشگاهیان محترم بوده و در این جهت حوزه معاونت پژوهش و فنّاوری افتخار دارد وظیفه خدمت رسانی به این عزیزان را برعهده دارد.  گسترش و تعمیق  تعاملات بین المللی دانشگاه افزایش سهمیه دانشجویان دکتری استفاده کننده از فرصت‌های مطالعاتی و افزایش دوره های پسادکتری، افزایش تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی، افزایش تعداد کتب چاپ شده، افزایش تعداد مجلات علمی پژوهشی دانشگاه از دیگر دستاوردهای حوزه پژوهش و فنّاوری دانشگاه بوده که سهم چشم گیری کسب رتبه 12 در نظام رتبه‌بندی ISC در بین دانشگاه های جامع کشور و حضور دانشگاه در لیست 1% دانشگاه های تاثیر گذار جهانی در حوزه علم و فناوری برای اولین بار شده است.

* خبرنگار روابط عمومی: با تشکر از حضور گرم شما در این گفت و گو، اگر در پایان مطلبی باقی مانده است، بفرمایید؟

* دکتر فاطمی: در پایان خاطر نشان می‌شود که کلیه فعالیت‌های فوق با هماهنگی و حمایت‌های موثر و گسترده ریاست محترم دانشگاه مازندران بوده و جا دارد از توجه ویژه ایشان به جایگاه پژوهش و فنّاوری دانشگاه تشکر و قدردانی نمایم.

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی


٠٩:١٥ - چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٨٤٦    /    تعداد نمایش : ١٩١٨